Když se řekne sebeláska. Co se vám vybaví? Sobeckost? Bezohlednost? Možná vám není úplně jasné, co to vlastně je, tak se na to pojďme podívat.

Od malička jsme byly formováni systémem – rodiči, ve škole, v práci, nastavením společnosti či politickým uspořádáním státu. Často jsme slyšeli, že tohle se dělá a tohle se nedělá. Tohle nesmíš, tohle můžeš, a tak vznikl hodnotový systém, který jsme přijali za vlastní. Zapsal se nám do podvědomí.

Jak se tento hodnotový systém projevuje v běžném životě? Více myslíme a méně cítíme. Nedovolujeme si projevit své pocity a touhy, protože naše mysl je okamžitě zhodnotí a zařadí do systému tohle ano a tohle ne. To NE má své opodstatnění – budu splývat s davem, nevyčuhovat a je to bezpečnější, tedy pokud nejste rebel od přírody. Kolikrát jsme si zažili, když jsme se postavili za sebe a pak jsme byli na pranýři?

Taky se vám stalo v životě, že jste se postavili za sebe a dostali reakci, kterou si dodnes pamatujete?

Vzpomínám si, že jsem na základce měla učitelku matiky a ta měla své oblíbence. Jednou oblíbenkyní byla i moje kamarádka. Když nám paní učitelka rozdala opravené písemky, otočila jsem se na Alenu a zjistila jsem, že za stejný počet chyb dostala dvojku a já trojku. Tak jsem se přihlásila a zeptala se, jak je to možné? Učitelka s evidentní naštvaností zhoršila Aleně známku, ale pak mi to dala sežrat. Při zkoušení u tabule říkala přede všemi, že mám více sponek na hlavě než rozumu v hlavě…no matematika nebyl můj oblíbený předmět…

A tak jsme se naučili chovat tak, aby to bylo přijatelné společností, ve vztahu, v práci…. Začali jsme dávat větší pozornosti ostatním na místo toho, jak se cítíme. Potlačili jsme své pocity, sklopili uši a naučili se poslouchat, abychom měli klid. No jo, ale uvnitř sebe ten klid nemáme. Možná už jsme si i zakázali cítit… Pak vstupujeme do vztahů, které jsou jen odrazem toho, co máme uvnitř. Nespokojenost jen roste… Zajídáme ji, nakupujeme si oblečení, utíkáme ke skleničce alkoholu….

Pak je vám 40 a vnímáte, že jste uprostřed života. Najednou vám dojde, že byste chtěli žít jinak. Cítit lásku, radost, sdílet život s někým, kdo vás bude mít rád takovou jaké jste, mít ráda své tělo, dělat práci, která vás baví a neděláte ji jen pro peníze… Zastavení je to, co potřebujeme, abychom si uvědomili, kdo jsme… Někoho zastaví nemoc, někoho partnerská krize… Je dobré se nenechat vtáhnout do hry sebelítosti, ale uvěmit si, že MÁME VOLBU. Můžeme se rozhodnout pro změnu kdykoliv, každou minutu, hodinu či nový den. Je to jen na nás, jinak se budeme točit v bludném kruhu.

JAK Z TOHO BLUDNÉHO KRUHU VEN?

Uvědomit si své pocity a přiznat si je je skvělý začátek… Pracovat se svými emocemi, vydolovat je ze svého těla a uvolnit tak prostor pro radost.

Možná si říkáte, to se lehko řekne. Ano, udělat to totiž bolí. Mnohdy se rozvzpomeneme na situace ze svého života, kdy jsme uzavřeli velkou bolest, abychom ji nemuseli cítit a teď se to dere ven… Jenže tento proces je velmi důležitý – odžít si emoce smutku, lítosti, vzteku vzdoru, abychom našli vnitřní klid, lásku k sobě a soucit. Vzpomínám si, když jsem před lety nastoupila do ročního seberozvojového kurzu a v rámci sdílení v kruhu žen na mě přišla řada. Většina žen říkala, jak se cítí svobodně a klidně a já cítila obrovský vztek. Když mě lektorka vyzvala, abych svůj vztek projevila, okamžitě mi z úst vyjela věta, že to je trapné… Nastalo ticho, dostala jsem prostor…až jedna žena z kruhu vytáhla podsedák a bouchla do něj a řekla „tak pojď“, pak to udělala ještě jedna žena a já si si to konečně dovolila taky. Bušila jsem do podsedáku několik minut a pak přišel pláč a pak nádherný pocit uvolnění…

Strach a ego jsou naše obranné mechanismy. Co když si dovolím říkat, že se mi něco nelíbí a nebudu přijata svým okolím? Budu muset snášet ty pohledy a možná i slova… Je velmi pravděpodobné, že to přijde. Neberte si to osobně. Jsou to jen zkoušky, zda to se sebou myslíte vážně anebo se necháte odradit. Nemusíte na to reagovat! Vy rozhodujete o svém životě, MÁTE VOLBU!

Budete-li chtít pomocnou ruku, jsem tu pro vás. Stačí se rozhodnout pro změnu, pro lásku k sobě, protože čím víc se budete mít rádi, tím více budete umět lásku projevit i ve vztahu ke svým nejbližším, uvědomíte si, co vás baví a budete to dělat. Začnete svět vidět pozitivně, protože nic se neděje náhodou… I na těch na první dojem negativních událostech je vždy důvod, proč se dějí…

Úplně na závěr nabídka pro akční ženy. Za 9 dnů pořádám víkend pro ženy na téma sebelásky Láska začíná v Tobě 21.-23.5.2021. Ještě je pár míst volných volných… Přidáš se?

S láskou

Míla Aine